|
Bok- presentation: |
Flickan som lekte med elden |
|
Författar- presentation: |
Stieg Larsson |
| Förlag: | Norstedts Förlag |
| Utgiv.år: | 2006 |
|
|
|
Flickan som lekte med elden
"Flickan som lekte med elden" är en direkt efterföljande boken i Stieg Larssons Milleniumserie. Historien stakas ut och leds djupt och fokuserat ut mot en ofattbar historia. Mikael Blomkvist och Lisbeth Salander kommer tillsammans en komplott av oanad omfattning på spåren som blir högst personlig för en av dem. Kompletten går långt tillbaka i tiden men det finns fortfarande stora resurser som kämpar till döden för att hålla den dåld.
Boken lämnar precis som den föregående ett enormt trånande efter mer, och mer ges i den tredje och sista delen "Luftslottet som sprängdes"
Scrolla ner för kommentarerHar du läst Flickan som lekte med elden? Hjälp andra hitta rätt i bokdjungeln! Skriv en recension och berätta vad just du tyckte!
Skriv recension ...
Stieg Larsson
Stieg Larsson var en svensk författare och journalist. Innan sin plötsliga död i hjärtinfarkt 2004 färdigställde han tre böcker i serien Millennium "Män som hatar kvinnor", "Flickan som lekte med och "Luftslottet som sprängdes"
Heeeejsan. Jag har inte läst Stieg Larssons böcker, men jag tycker dom verkar ganska hemska. På ett läskigt sätt. Min kompis Jossekosse har läst dom, och sagt att alla dör i en bomb olycka. R.i.p. STIEG LARSSON, min kompis älskar dej.
Pusspuss
Svara på kommentar
Dessa böcker är underbart spännande, bara måste läsas!
Svara på kommentar
VILKEN LÄSUPPLEVELSE!!!!
EFTER ATT LÄST STIEGS BÖCKER FÅR MAN SVÅRIGHETER ATT HITTA NÅGON BRA BOK ATT LÄSA!!!!
DET FINNS INTE ORD ATT BESKRIVA HUR BRA DE ÄR, DET MÅSTE INLEVAS O KÄNNAS.
TACK TACK FÖR ATT JAG FICK CHANSEN ATT UPPLEVA DESSA
Svara på kommentar
Jag vill tacka för böckerna i Milleniumserien. De har betydd mycket för mig att läsa och jag är glad att så många läser dem!
Någon har ju sett till att de blev utgivna efter författarens bortgång - tack för det!
Svara på kommentar
Författarporträtt
Fler och fler bokar sina reaböcker på nätet
Bokrean växer på webben
"Gustavs grabb" sopar banan med de andra reatitlarna
Leif GW Perssons bok populär förhandsbokning
Den 22 februari är det dags för årets bokfest
Camilla Läckberg dragplåster i årets bokrea
Eija Hetekivi Olsson skriver om orättvisor och segregation
En debutbok skriven i vredesmod
Äldre artiklar
E-handeln med böcker exploderar
Förra året köpte över 2 miljoner svenskar sina böcker via webben. På fem år har e-handeln med böcker ökat med 160 procent.
LitteraturMagazinet recenserar: Felicia försvann
"Och ju mer man läser ju mindre betydelse får kändisskapet. Att det handlar om Anna Wahlgren glider liksom bort och blir oviktigt."
Litteraturmagazinet listar
Pockettoppen
Sök på LitteraturMagazinet
Skriv recension ...
Bästa svenska boken jag har läst!!